Adana Güney Haber

KOZMETİK İŞLEMLERDEN BEKLENTİLER

KOZMETİK İŞLEMLERDEN BEKLENTİLER
Uzm. Dr. Burak Arı
Uzm. Dr. Burak Arı( ari@adanaguneyhaber.com )
276 views
01 Aralık 2021 - 0:14

Estetik müdahalelerle uğraşan ehil olmayan kişilerin sayısı arttıkça, maalesef bu müdahalelerin sonuçlarıyla örtüşmeyen gerçek dışı vaatler de artmaktadır. Bu durum hastaların mutsuz olmasına yol açmakta, kullanılan yöntem ve teknoloji, basın ve sosyal medyada hak ettiği itibarı bulamamaktadır. Hastaların gerçek olamayacak kadar güzel vaatlere şüphe ile yaklaşması gerekmektedir. Buna ek olarak bazen de hastaların beklentileri, ilgili müdahale ile elde edilebilecek sonuçların çok ötesinde olmaktadır. Bu yüzden uygulamayı yapacak doktorunuzla tüm ayrıntıları konuştuğunuzdan emin olmanızda fayda vardır.

Bu başlık altında incelenebilecek başlıca örneklerden bahsedelim

Daha genç bir cilt görünümü için neredeyse her zaman birden fazla yöntem gereklidir. Bütün ihtiyaçlarınızı eksiksiz karşılayacak mucizevi bir cihaz veya teknoloji bulunmamaktadır. Bu yüzden gerçekten uzak ticari vaatler karşısında dikkatli olunmalıdır.

En sık talep gören uygulamalardan birisi de lazer epilasyondur. Bununla ilgili olarak bazı hususları aydınlatmakta fayda var. Günümüzde mevcut hiçbir lazer cihazı tüylerin tamamını ortadan kaldıramaz. Vücut bölgesine göre farklılıklar göstermekle beraber en kaba söylemle ortalama 8 seans uygulama sonrası tüylerinizde yaklaşık % 80’e varan bir azalma bekleyebilirsiniz. Uygulama seans sayısını ve başarı oranını etkileyen çok fazla kişisel etken bulunmaktadır. ‘Başarılı’ bir tedaviden sonra dahi yıllık olarak bölgesel tekrar uygulamalarına ihtiyaç olabilir.

Bir diğer konu ise dermal dolgular. Tek bir enjektör hyaluronik asit dolgu ile (yaklaşık 1 ml) yüzünüzde çok belirgin bir hacim artışı sağlamak mümkün değildir. Her ne kadar hastaya yansıtılan sarf maliyeti kaygısı ile fiyatlandırma bir enjektör üzerinden yapılsa da ileri derecede hacim kaybı bulunan olgularda 4-8 ml’ye kadar ihtiyaç bulunabilmektedir. Bu yüzden bazı hastaların hiç sonuç alınamadığı veya kullanılan dolgu maddesinin günler içerisinde eridiği gibi şikayetlerinin olması kaçınılmazdır.

Botulinum toksin (Botoks ve Dysport) uygulamaları ile mimik kasları kasıldığında oluşan kırışıklıklar başarılı bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır ancak kasların dinlenmesi esnasında da mevcut olan derin oluklar tek bir defa toksin uygulaması ile tamamen ortadan kaldırılamaz. Tekrar eden uygulamalar ile daha belirgin düzelme elde edilebilirken bazı olgularda dermal dolgu uygulamaları veya fraksiyonel lazer gibi enerji bazlı uygulamalara da gereksinim olabilir.

Ultherapy (HIFU) uygulaması her ne kadar yüksek güvenlik profiline sahip, kişiyi sosyal açıdan olumsuz etkilemeyen ve oldukça kısa sürede (yaklaşık bir saat) ofis ortamında uygulanabilen oldukça etkili bir yüz germe yöntemi olsa da elde edilecek sonuçlar cerrahi yöntem ile kıyaslanamaz. Cerrahi müdahaleye kesinlikle karşı olan hastalarda belirli aralıklarla tekrar eden uygulamalarla daha güzel sonuçlar elde edilebilir.

Şiddetli akne sonrası yüzde oluşan izleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Burada, belirginliği azaltmaktan bahsetmek daha gerçekçi olacaktır. Yüzdeki çukurları sığlaştırmak, kabarıklıkları azaltmak, kırmızı veya kahverengi lekeleri silmek için tek bir mucizevi cihaz veya yöntem mevcut değildir; her bir durum (dolayısıyla her bir hasta) farklı yöntemlerin doğru birleşimi ile tedavi edilmeli, yani tedavi ‘kişiselleştirilmelidir’.

Sigaranın olumsuz etkilerini de tekrar etmekte fayda var. Cildin kanlanması, yara iyileşmesi, kollajen üretiminin uyarılması ve cildin elastikiyeti sigara tüketiminden olumsuz etkilenmektedir. Sigara tüketiyorsanız cildinizin daha hızlı yaşlanacağını kabul edin.

60’lı yaşlara kadar hiçbir kozmetik müdahale yaptırmamış bir kişinin sadece Botox ve 1-2 enjektör dolgu ile mucize beklemesi gerçekçi değildir. Zamanın izlerini geri döndürebilmek için böyle bir hastada birden fazla yöntem ve tekrar eden uygulamaların gerekli olacağı aşikardır.

Daha yüz güldürücü sonuçlar için teknolojik gelişmeler oldukça umut vaat ediyor. Netice olarak şunu söylemek gerekiyor; bu konuda doğru başvuru adresi, bilgi ve becerilerini sürekli yenileyen Dermatoloji veya Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanınızdır. Sağlıklı günler dilerim.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu