hava 39° Orta
DOLAR 32,6378 % % 1.12
EURO 34,8816 % % -0.07
GRAM ALTIN 2.446,00 % % 2,30
ÇEYREK A. 3.999,22 % % 2,30
BITCOIN 67.092,13 % -1.044
SON DAKİKA

Öğrenciler RES Stajı’nı tamamladı

Son Güncelleme :

21 Şubat 2017 - 0:26

/ 506 views kez okundu.
Öğrenciler RES Stajı’nı tamamladı


Rüzgar Enerji Santrallerinin Kurulum, Bakım ve Onarımı isimli AB Projesi çerçevesinde yurt dışına giden Hasan Hüseyin Arıkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri staj faaliyetlerini tamamlayarak yurda döndü.

ADANA (GÜNEY HABER) – Rüzgar Enerji Santrallerinin Kurulum, Bakım ve Onarımı isimli AB Projesi çerçevesinde yurt dışına giden Hasan Hüseyin Arıkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri staj faaliyetlerini tamamlayarak yurda döndü.
İki akışlı hareketlilik faaliyeti çerçevesinde 14 öğrenci Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunan ve Prag Büyükşehir Belediyesinin Servis Şirketi olan WIP Prague (PRAZSKE SLUZBY AS) kurumunda staj yaparken, 14 Öğrenci Avusturya’nın Başkenti Viyana’da bölgenin en önemli meslek okullarından biri olan HTL Wien 10 okulunda stajlarını yaptı. Yurtdışı seyahatler ve staj programları sırasında Hasan Hüseyin Arıkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 4 öğretmen öğrencilere refakat etti.
Yurt dışı hareketlilik faaliyetleri ile katılımcı öğrencilerinin önemli kazanımlar edindiğini dile getiren, Hasan Hüseyin Arıkan Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Can, “Bölgemizde ve ilçemizde önemli yatırımlar yapılan Rüzgar Santrali projelerine destek vermek ve bu durumu öğrencilerimiz adına fırsata çevirmek amacıyla elektrik elektronik alanında mesleki eğitim alan öğrencilerimizin mesleki bilgi ve becerilerini artırarak kalifiye işgücüne dönüşmeleri esasıyla, meslek edindirme çabalarımızın bir parçası olan bu projemizle katılımcı öğrencilerimiz enerji teknolojilerinden, rüzgar enerjisi ve rüzgar santrallerinin genel yapısını öğrendiler. RES’lerin üretim aşamaları, RES kurulumu, montaj için yer seçimi, türbin temelinin kontrolü, kablo borularının kontrolü, güç ve kontrol ünitesinin montajının yapım aşamalarını gördüler. Kule ve kule asansörünün montajı, türbin makine dairesinin montajı, türbin burnu ve kanat montajı, periyodik bakımlarının nasıl yapıldığıyla ilgili uygulamaları yerinde gördüler” dedi.